11. novembris – Lāčplēša diena

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī. Pieminot šo notikumu, Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.
Laika posms no 1918. gada 18. novembra – Latvijas Republikas proklamēšanas dienas – līdz 1919. gada 11. novembrim – Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka – ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē. Lai gan 1918. gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī vēl aizvien atradās vācu un krievu karaspēks, un tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.
Bermontiāde ir ievērojama ar to, ka sākotnēji salīdzinoši nelielā Latvijas valsts armija ar ierobežotiem resursiem spēja sakaut skaitliski daudz lielāko un labāk bruņoto Rietumu brīvprātīgo armiju. Kā galvenie Latvijas valsts armijas uzvaras iemesli tiek minēti – latviešu karavīru drosme un varonīgums; sabiedroto valstu sniegtais atbalsts Latvijai; pretinieka armijas iniciatīvas trūkums un sliktā kaujas organizācija.
Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums –Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi „Par Latviju”. Lāčplēša kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu.
http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php/centrl-bibliotka/izstazu-apskati/303-11-novembris-lacplesa-diena
Pāvels Bermonts-Avalovs bija krievu militārpersona, monarchists un Krievijas impērijas nedalāmības piekritējs. Viņš bija odioza personība. 1919.12.VI ar savu vienību ieradās Latvijā un noslēdzis līgumu ar Rīdigeru fon der Golcu, Bermonts 1919 IX pasludināja sevi par Rietumarmijas pavēlnieku un 6.X deva pavēli uzbrukt Rīgai. Pēc sakāves (bermontiāde) aizbēga uz Vāciju. 1941. gadā emigrēja uz ASV, kur miris 1973. gada 27.decembrī Ņujorkā.

bermonts 1

 

 

bermonts 3

Pāvels Bermonts ir apglabāts Novo-Diveevo kapsētā Nanuet, Rockland County, New York.
(foto Edgars Zālīte)


 

Joomla templates by a4joomla